Buyukada Tabiat Parki, Buyukada

4.5
#3 of 7 in Things to do in Buyukada
National Park · Hidden Gem · Nature / Park
Buyukada Tabiat Parki is located in Buyukada. Add Buyukada Tabiat Parki and other attractions to your Buyukada trip itinerary using our Buyukada trip itinerary maker tool.
Create an itinerary including Buyukada Tabiat Parki

Buyukada Tabiat Parki reviews

Rate this attraction
TripAdvisor traveler rating
TripAdvisor traveler rating 4.5
46 reviews
Google
4.4
TripAdvisor
 • buykada is a small and beautiful island. People can walk and bike around the island or stay overnight in a hotel. There used to be horse-drawn carriages around the island, but now I have heard that...  more »
 • We went there by ship and it was amazing time to see seabird and feed them there was a lot of restaurants and business store and you can enjoy your time  more »
Google
 • Büyükada Tabiat Parkı : Istanbul , Büyükada' da , Adalar'da...Adalar deyince , Marmara Denizi'nde ki: 1.Büyükada, 2.Heybeliada, 3.Burgazadası, 4.Kınalıada gibi adalar akla gelmekte!... Ayrıca ; Büyükada Tabiat Parkı , Dilburnu Tabiat Parkı ve Değirmenburnu Tabiat Parkı'da insanın aklına geliyor!... Bu enfes tabiat parçaları 11/07 2011 yılında Tabiat Parkı statüsüne alınmış,...ve çok da iyi edilmiş!... Sahanın florasını ağırlıklı olarak ibreli ağaçlar teşkil etmekte , özellikle Kızıl Çam / Pinus brutia Tabii Orman oluşturmakta!... Derin nefes alınacak yerlerden!... Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz, fotoğrafcilık için ideal...Yüzme, Deniz Turizmi, konaklama...Botanik gezisi ,Tabiat Eğitimi, Anıt Ağaç noktaları.... At ve Deve gezintisi!... Konumu ve manzarası Muhteşem!..Harika!.. Yeşil ile Mavi'nin buluştuğu yerdesiniz!.. Orman ile Denizin buluştuğu yer!... Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü uhdesinde...Koruma altında !.. Temizliğinden herkes sorumlu!.. Pet-çam şişelerinizi ,teneke kutularınızı ve karton-kağıt atıklarınızı beraberinizde geri götürünüz!..ve Geridönüşüm Konteynerlarına attınız!...Görsel- Çevresel kirliliğe sebebiyet vermeyiniz!...Kolay gelsin!...Sağlık dolu günler sizin olsun!...
 • Çok güzel ama fiyatları biraz pahallı bir tesis

Plan your trip to Buyukada

 • Get a personalized trip
  A complete day by day itinerary
  based on your preferences
 • Customize it
  Refine your trip. We'll find the
  best routes and schedules
 • Book it
  Choose from the best hotels
  and activities. Up to 50% off
 • Manage it
  Everything in one place.
  Everyone on the same page.